Sitemizin hiçbir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bağımsız olarak sosyal etkileşim kurabileceğiniz yurtdışı kültür etkinliklerini tartıştığımız forum sitesidir.

Denizanası çarpmasında ne yapılmalı? Uzmanı deklare etti

Leila

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, denizanası çarpması ya da sokması durumunda katiyetle temaslı noktaya tatlı su dökülmemesi gerektiğini belirterek “Tatlı su, yoğunluk dengesizliğinden dolayı denizanasının bıraktığı küçük baloncuk halindeki zehri patlatır. Patladığı anda da yakma meydana gelir” dedi.

Antalya Konyaaltı Sahili’nde arkadaş kümesiyle yaz- kış denize giren AÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan’ı, kıyıya yakın bir bölgede denizanası çarptı.

Arkadaşlarının da bir denizanasını çubukla karaya çıkarttığı anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı. Her sabah arkadaş kümesiyle Konyaaltı Sahili’nde yüzmeye gittiğini belirten Prof. Dr. Özkan, “Arkadaşlarımızla sabah saatlerinde gittiğimiz kıyıda sporumuzu yaptıktan daha sonra denize girdik. Onlardan biraz erken girdim ve yüzerken açıldım. O esnada bir baktım ki, arkadaşlarım kümeleşerek toplanmaya başladı. Denizanası görmüşler. Denizanası futbol topu kadar vardı. O bağırtıları duyar duymaz ben de kıyıya yüzmeye başladım. Kıyıya birkaç metre kalınca kolumda yanma hissettim. Baya canım yandı. Denizden çıktım ve birinci başta yavaşça kızarıklık oldu. Akşama kadar acısı geçmedi. Beni çarpan denizanası tahminimce zehirliydi. Kıyıya yakın ve toplu biçimde vardılar. Denize girerken her insanın dikkatli olması gerekiyor” dedi.

‘YENİ YENİ GELMEYE BAŞLADILAR’

AÜ Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da denizanalarının İsrail, Lübnan ile Suriye’nin büyük baş belaları olduğunu kaydetti.

Kızıldeniz orjinli deniznalarının İskenderun Körfezi’nin de baş belası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, “Rhopilema Nomadica dediğimiz denizanaları bunlar. Çok büyük ve iri oluyorlar. Kızıldeniz’den Akdeniz’e geçen çeşitlerden biri. Bilhassa o bölgelerde besin girdisinin fazla olmasından dolayı çok derecede çoğalıyorlar. İsrail, Lübnan turizmini olumsuz etkiliyor. Son dalışımızda biz de rastladık. Şubat- mart- nisan ayları içerisinde oradaki yoğunluktan ve ana akıntıyla sürüklenenleri Antalya Körfezi’nde görüyoruz. Yeni yeni gelmeye başladılar” diye konuştu.

‘SAYILARI DAHA DA ARTACAK’

Bilhassa mart ve nisan ayları içerisinde denizanalarının sayısının artacağına dikkat çeken Prof. Dr. Gökoğlu, “Mayıs ayında azalma olacak. Haziran ayına kalmaz. Açıklarımızdan geçiyorlar. Ana akıntıdan sürüklenenleri körfezde görüyoruz. Vakit zaman balıkçılarımız karşılaşabilir. Ağlarda gördüklerinde elleriyle atarlarsa, yüz ve gözlerine temas etmesinler. El avucu kalın olduğu için hayli fazla tesir etmez lakin dış yüzebir daha dikkat etmeleri gerekiyor. Temas olduğu esnada yakma yapabilir ve amonyak, sirke üzere gereçlerle tedavi yapabilirler. Mutlaka tatlı su dökmesinler. Tatlı su dökerlerse, yoğunluk dengesizliğinden dolayı denizanasının bıraktığı küçük baloncuk halindeki zehri patlatırlar. Patladığı anda da yakma meydana gelir. Adeta yanmış üzere deride tahriş ortaya koyar” sözlerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et...