Sitemizin hiçbir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bağımsız olarak sosyal etkileşim kurabileceğiniz yurtdışı kültür etkinliklerini tartıştığımız forum sitesidir.

Kardiyolojide her hasta bir hayat öyküsüdür

Leila

Global Mod
Global Mod
Kalp Damar Hastalıkları, tüm dünyada fazlaca fazla insanın vefatına ve sakat kalmasına sebep olan hastalıkların en başında gelir. İşte bu yüzden, gençlik senelerımda, Kardiyoloji uzmanı olmak epey değerliydi benim için. Kardiyoloji, kalp damar hastalıklarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Fakat, kardiyovasküler alandaki gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler Kardiyoloji uzmanlığında da epey sayıda alanda ağırlaşmayı da mecbur kılmaktadır.

En yalın haliyle tıp bilimi, hastalıkların önlenmesi, erken ve hakikat teşhisi yanında, mutlak hasta ömrüne yarar sağlayacak en şimdiki biçimde tedavi edilmesini bize öğretmektedir. Bu bakımdan, kardiyoloji uzmanlığında da girişimsel kardiyoloji, kardiyovasküler görüntüleme ve aritmi belirli başlı alanlar olarak görülmektedir.

Hastalık yoktur hasta vardır prensibi bir süre daha sonra öteki manalara bürünüyor bir tabibin hayatında. Meslekte belli bir süre geçtikten daha sonra, her hastayı bir hayat kıssası ile hatırlar hale gelmekten kurtulamıyoruz.

normal olarak, hasta ile tabip içindeki bilgiler sırdır ve öylece kalmalıdır. Kıssaya mevzu olan olaylar ve yaşanmışlıklar zihinlerimizde her vakit yaşamaya devam ediyor. Aslında bu olaylar bizim için en kuvvetli motivasyon kaynağı oluyorlar. kimi vakit birinci kere gittiğimiz yerlerde ayakta karşılanmak yahut ismimizi görür görmez büyük bir hürmet ile beni tanıdığını, kendisine yahut yakınlarına olan bir tedavi süreciyle ilgili anısını paylaşan beşerler görmek epey hoş bir şey.

Ben, Girişimsel Kardiyoloji, Kardiyovasküler Görüntüleme ve Kardiyak MR ile ilgileniyorum Aslında, meslek ömrümün büyük kısmı Girişimsel alanda geçmiştir. Çok genç yaşlarında teşebbüs sel tedavi yaptığım hastalarımın, bu günlerde 3-4 çocuk sahibi olduğunu görür görmez anlıyorum ne kadar vakittir bu alanda çalışmakta olduğumu. Size paylaşmak istediğim kısa bir öyküm var.

Orta yaşlı bir hasta, tam tıkalı sağ koroner arter, fazlaca kritik sol ana koroner darlığı, LAD ve Cx çıkış yerlerinde hayli önemli darlıklar niçiniyle cerrahi tedavi sonucu verilmişti. Fakat, hastanın genel durumunun bozuk olması, dayanak tedavileri görüyor bulunmasına karşın kalp yetersizliği niçiniyle tansiyonu düşük seyretmekte ve yükseltilememekteydi. Durum epey riskli bulunmasına karşın hastanın da tıbben, ömrünü devam ettirebilmesi için esaslı bir tedaviye muhtaçlığı vardı. Bu maksatla, riskli de olsa hastaya kompleks stentleme süreci yapmaya sonucu verdik. Evvel, LAD ve CX damarlarının tam çıkış yerlerindeki darlıklar balon ile kısmen açılmaya çalışıldı, çabucak akabinde akım büsbütün durdu ve stent takılması gerekiyordu. Lakin, fazlaca kısa periyodik balon şişirilmiş bulunmasına karşın, hastanın o sırada kalbinde ritim düz çizmeye başladı, teneffüs durdu ve tansiyon sıfırlandı. olağan olarak çabucak CPR (Kardiyovasküler Canlandırma yahut Birinci Yardım Müdahalaesi) yapılması gerekiyordu. Bu evrede kritik bir karar vermek gerekiyordu. Şayet çabucak CPR a başlansa, tüm steril ortam, gereçler bozulacak ve en değerlisi de hastanın damarındaki akım geri gelmeyeceği için hastanın durumu CPR ile düzelmeyecekti. Bu niçinle, olağanüstü bir sürat ile çabucak sol ana koroner arterden LAD’ ye yanlışsız uzanan bir stent ile kan akımını bir daha sağladık, CX Arter çıkış yerindeki darlığa balon yaptık ve akım oluştuktan daha sonra CPR yaptık. Birkaç dakika daha sonra ilaçların da takviyesi ile kalp ritmi ve kan basıncı düzeldi. Fakat hastanın şuuru kapalı idi. Hastayı entübe ettik, teneffüs aygıtına bağladık ve akabinde, Sol ana koroner-LAD-CX darlıklarına stentler denetim edilip son hali verdikten daha sonra ağır bakıma aldık. 5-6 Saat daha sonra kendi teneffüs, tansiyonu ve şuuru toparlayan hasta takviye aygıtlarından ayrıldı. Beş gün kadar tedavi ve izlemden daha sonra sağlıklı bir biçimde hastaniçin taburcu edildi.

Aradan birkaç ay geçmişti. Kardiyoloji polikliniğinin her zamanki kalabalığı içinde tek başıma hasta bakarken, muayene sırası orta yaşlı ve çok sağlıklı görünen bir hastaya gelmişti. “Hocam beni hatırlamadınız mı?” dedi. Bu epey sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Her keresinde da hatırlamayız bunu itiraf ediyorum. Hasta devamında, “bu genç insanın 3 çocuğu varmış asla bırakmamalıyız, hayli ivedi etmeliyiz…” biçimindeki konuşmalarınızı asla unutmuyorum hocam dedi. Benden umudunuzu kesmediğiniz için Allah sizden razı olsun, hayatımı kurtardığınız için hayli teşekkür ederim dedi. olağan olarak maskeli, kalabalık bir ortam ve her gün yaşadığımız onca olayın akabinde, unutulup giden bir olay olmuştu. Lakin, hastanın anjiyo sinemasını seyredince çabucak o olayı gördüm ve hatırladım. olağan olarak insanız ve duygulanmamak elde değildi.

Yapılan muayene ve eko sinemalarında sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %50 idi, yani kalp yetersizliği düzelmişti. Tedavinin ne kadar tesirli olduğunu gördük ve hasta hala hiç bir şey yaşamamış üzere olağan ömrüne devam ediyor.

Sonuç olarak, muayene ettiğim her hasta, mesleğime daha fazla tutunmama vesile olan birer muvaffakiyet ve motivasyon öyküsü olmaya devam ediyor.

Okumaya devam et...