Sitemizin hiçbir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bağımsız olarak sosyal etkileşim kurabileceğiniz yurtdışı kültür etkinliklerini tartıştığımız forum sitesidir.

Uzayda günlük yaşam – Thomas Reiter ile röportaj, 2. bölüm

Hasan

New member
Temmuz 2006’da, Rus uzay istasyonu Mir’e yaptığı uçuştan on bir yıl sonra, Thomas Reiter yeniden uzaya fırlatıldı. Astrolab görevi sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’de yaklaşık altı ay yaşadı ve çalıştı, uzayda toplam 350 gün geçirdi. 22 Aralık 2006’da Dünya’ya döndü. Bugün Thomas Reiter, DLR Yönetim Kurulu’nda uzay araştırma ve geliştirmeden sorumludur.

Soru: 4 Temmuz 2006’da, bu kez bir Amerikan uzay mekiği ile tekrar uzaya fırlattınız. Soyuz’un aksine uzay mekiği ile fırlatma hakkında ne hissettiler?

Thomas Binici: Uçuşun ilk kısmı, katı roket iticileri yanarken, Uzay Mekiğinde Soyuz roketinden biraz daha sert geçiyor. Mekik, toprak yolda giden bir otobüs gibi ilk iki dakika oldukça kötü sallanıyor. Katı yakıtlı roketler atıldıktan sonra çok sakin bir şekilde devam etti. Bu uçuş aşaması, Soyuz roketindeki başlangıçla oldukça karşılaştırılabilir.

ISS’de günlük yaşam

Soru: ISS’deki günlük rutin nasıl hayal edilmelidir? Gün her zaman önceden planlanır mı?

Atlı: Evet, her Pazar bir sonraki haftaya ait etkinliklerin tartışıldığı bir planlama konferansı vardır. Her gün için bir program oluşturulur. Normal bir iş gününde her dakika programlanır. Gün sabah yedide başlıyor. Kalktıktan sonra, önce tüm önemli sistemler kontrol edilir. Daha sonra, günlük planlama konferansımız başlamadan önce sabah tuvaleti ve kahvaltı için yaklaşık bir saatimiz vardı. Sabah 8:30 civarında, kalktıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra ISS’de çalışma başlar. Sonra bir aktivite diğerini takip eder. Zaman zaman arada bir çay ya da kahve içebileceğimiz küçük bir mola verilirdi. Ama bu istisnaydı. Aslında çoğu zaman aşırı bir zaman baskısı altındasınız çünkü iş süreçleri, görevleri size ayrılan sürede neredeyse tamamlayabileceğiniz şekilde planlanmıştır. Herhangi bir sorun çıkarsa ve daha fazla zamana ihtiyaç duyulursa, o zaman bir domino etkisi olur ve bir sonraki gündem maddesi daha geç başlar. Bu bütün bir gün devam edebilir.

ISS’deki günlük rutinde bir diğer önemli nokta, her gün yaklaşık iki buçuk saat süren spordur. İş yükünü her zaman öğle yemeğinden bir saat önce ve akşam yemeğinden bir buçuk saat önce olmak üzere iki birime ayırdım. Saat 13:00’den yarım saatlik öğle yemeği molası var ve çalışma saat 16:00 veya 17:00’a kadar devam ediyor. Ardından akşamki planlama konferansına kadar fitness programımızın ikinci bölümünü tamamladık. Gün içinde yaşananların bir nevi takibi. Akşam yemeği sekiz civarında, bundan sonra her birimiz bir sonraki günün işine hazırlanmak için bir saat daha harcadık. Prosedürleri tekrar gözden geçirdik ve ihtiyaç duyacağınız araç ve gereçleri bir araya getirdik.

Nöbetçi listesine göre 22:00 ile 23:00 arasında hala bire bir buçuk saat boş zaman var. Uygulamada, genellikle hafta boyunca boş zaman için zaman yoktur. E-postalarım üzerinde böyle çalıştım ve ortalama olarak gece yarısından önce hiç dinlenmedim.

ISS’de boş zaman

Soru: Bu kadar yoğun bir çalışma programında, dinlenmek ve pillerinizi şarj etmek için yeterli zaman var mı?

Atlı: Her gün tamamlanması gereken bu çok yoğun iş temposuna rağmen rahatlayabileceğiniz ve bir an için kendinizi kapatabileceğiniz bir modu hızlıca bulabilirsiniz. Tabii bu her gün kolay kolay olmuyor, bazen iş geceye kadar gidiyor ki iş yükü yönetilebilsin. Rahatlamak için – sadece beş dakika bile olsa – kendinizi kapatabilmeniz çok daha önemli. Daha sonra en sevdiğim müziği dinledim veya bir pencerenin önüne “asıldım” ve birkaç dakika manzaranın tadını çıkardım.

Soru: Sakin ol. Kendi kulüben var mıydı?

Atlı: Evet, Rusya segmentindeki servis modülündeki pencereli bile iki kabinden birine taşındım. Bu elbette Mir’deki ilk görevime kıyasla çok büyük bir adımdı, çünkü Spektr modülünde kendime ait bir kabin ve pencere olmadan uyudum. Tabii ki, kapıyı arkanızdan kapatabilir, kendinize ait 0,6 metrekarelik bir alana sahip olabilir ve uykuya dalmadan önce pencereden birkaç kez daha dışarı bakabilirseniz, konfor açısından çok büyük bir kazanç. Bununla birlikte, ISS’deki fanlardan ve elektrik sistemlerinden gelen gürültü artık Mir’deki kadar yüksek değil, ama yine de muazzam. Bu yüzden kulak tıkaçlarıyla yattık.

Astrolab: Avrupa’nın uzun vadeli araştırmalarının başlangıcı

Soru: Hangi bilimsel deneyleri yaptınız?

Atlı: Toplamda tıp, biyoloji, fizik ve astrofizikten yaklaşık 30 deney vardı. Amerika modülünde de şu anda Avrupa araştırma laboratuvarı Columbus’ta, özellikle de “İnsan Araştırma Tesisi”nde kurulu olan bazı test sistemleri üzerinde çalıştım. Bu şimdi Columbus laboratuvarında son yerini buldu. Her ikisi de ESA tarafından geliştirilen ve kusursuz çalışan Dondurucu Buzdolabı (MELFI) ve Hücre Yetiştirme Tesisi’ni (EMCS) STS-121 göreviyle ISS’ye getirdik. Bu sistemler Avrupa’da yapılmış olsa da ABD laboratuvarında kalacak. Biyolojik örnekleri saklamak için kullanılan MELFI, onları eksi 90 santigrat dereceye kadar soğutabilir. Biyolojik deneyler için kısaca EMCS olan “Avrupa Modüler Yetiştirme Sistemi” tarafımızca test edilmekle kalmamış, NASA deneyleri için de devreye alınmıştır.

Soru: 3 Ağustos 2006’da bir uzay yürüyüşü yaptınız. Çalışma planında neler vardı?

Atlı: Uzay istasyonunun dışına kurulmak için çok fazla ekipman gerektiren bir uzay yürüyüşü olduğunu hiç sanmıyorum. Uzaya çıkmadan önceki hava kilidinde hareket edecek neredeyse hiç yerimiz yoktu. Ayrıca sözde “Kayan Nokta Ölçüm Birimi” de dahil edildi.
İstasyon çevresinde oluşan elektrostatik alanı ölçen cihaz. Kafes yapısının sancak tarafına monte etmemiz gereken şey bu. Bunu, malzemeleri açık alana maruz bırakmak için biri sancak tarafında ve diğeri hava kilidinin alt tarafında olmak üzere iki büyük platformun yerleştirilmesi izledi. Ayrıca sancak tarafındaki radyatörleri kontrol etmekten sorumlu bilgisayarların kurulması ve ısı kontrol sistemini kontrol etmekten sorumlu bir bilgisayarın değiştirilmesi gerekiyordu. Bu yüzden, alet ve donanımla dolu bir hava kilidine sahiptik ve hatta uzay giysilerimize zar zor sığıyorduk.

uzayda yoksunluk

Soru: Uzayda geçirdiğiniz 171 gün boyunca en çok neyi özlediniz?

Atlı: Birkaç hafta veya ay sonra özlemeye başladığınız farklı şeyler var. Açık havada olma ve çiçeklerin veya taze orman havasının kokusunu alma hissi ile başlar. ISS’deki hava filtrelenir ve bu nedenle neredeyse kokusuzdur. İstasyona girdiğinizde, daha çok elektrikli ekipmanla dolu bir oda gibi kokuyor.

Sonra, tabii ki yemek: fena değildi, ama ben taze salataların büyük bir hayranıyım ve elbette bu tür şeyleri özlüyorsunuz. Taze pişmiş yemek olmaması beni pek rahatsız etmedi.

Tabii uzayda geçirdiğim süre boyunca ailemle olan teması özlemiştim. Ancak, ISS’deki, Mir’dekinden çok daha iyi. Ailemi neredeyse her gün internet aracılığıyla arayabildim.

Soru: Discovery’ye iniş nasıldı? Bu bir uçağın inişiyle karşılaştırılabilir mi?

Atlı: Evet, kesinlikle, iniş çok yumuşak – Soyuz’un aksine. Uzayda neredeyse altı ay geçirdikten sonra bunu net bir şekilde hissetmiş olmama rağmen, yeniden giriş gerilimi de Soyuz’a kıyasla çok daha azdı. Yerçekimi ivmesinin dört katı burada etki ederken, uzay mekiğinin yalnızca bir buçuk katı vardır. Neredeyse yarım yıldır sıfır yerçekiminde olduğum için koltuğum 90 derece eğimliydi, böylece yeniden girişte geri kazandığım kiloma daha iyi alışabilmem için sırtüstü yatıyordum.

Yer çekimine geri dön

Soru: Uzayda altı ay geçirdikten sonra yerçekimine uyum sağlamak kolay değil. Senin için nasıl gitti?

Atlı: İndikten hemen sonra şöyle düşündüm: “Öyle bir şey yok, gerçekten harika hissediyorum.” Çözdükten sonra, ancak, biraz fazla aceleci davrandım. Ayağa kalktıktan sonra çok çabuk fark ettim: Şimdi biraz farklı geliyor. İlk birkaç dakika hiçbir belirti hissetmedim – ta ki ayağa kalkmak isteyene kadar. Neredeyse altı aylık ağırlıksızlıktan sonra vücudun ne kadar ağır hissettiği inanılmazdı. Tabi bu ilk görevimden sonra iniş sırasında yaşananlarla da örtüşüyordu. Uzun süreli astronotlar için inişten sonraki ilk birkaç saat pek rahat geçmez. Ancak bu rahatsız edici his nispeten hızlı bir şekilde ortadan kalkar.

Soru: Rus Mir uzay istasyonunda altı ay kalma deneyiminiz Astrolab görevinde size yardımcı oldu mu?

Atlı: Bir uzay istasyonunda hayatın nasıl işlediğine dair çok faydalı bir bilgiydi. Sürprizler yok denecek kadar azdı, belli ki günlük program çok yoğun ve sürekli zaman baskısı altındasınız. Yaklaşık üç ay sonra, uzun bir süredir Dünya’dan uzakta olduğunuzu fark ediyorsunuz. Takvime bakıp kendinize soruyorsunuz: “Geri dönene kadar kaç hafta var?”

Sıfır yerçekiminde çalışmak söz konusu olduğunda, Mir istasyonundan da faydalandım. Örneğin, ağırlıksızlık, aletler veya diğer küçük parçalar içinde bir şeyin ne kadar çabuk kaybolduğunu deneyimlemekle de ilgilidir. Örneğin, bir tornavidayla bir şey taktıysanız, onu yere koyar ve “Bu noktada yüzüyor ve uzaklaşmayacak” diye düşünürsünüz. Bir sonraki anda o gitti. İkinci uçuşumda böyle şeyler başıma gelmedi.

Uzay istasyonundaki favori yerler

Soru: İstasyonda modüller ve yerler var mı? onlar kalmaktan özellikle keyif aldınız mı?

Atlı: Evet, ara sıra boş zamanlarımda, özellikle hafta sonları biraz gitar çalardım. Quest hava kilidi bariz bir seçimdi çünkü oradaki en sessiziydi. Neredeyse hiç havalandırma sesi yok ve ne çaldığınızı duyabiliyordunuz. Dünya ve evren görünümü söz konusu olduğunda, Rus Pirleri modülü elbette çok güzeldi. Biri uçuş yönüne, diğeri uçuş yönünün tersine olmak üzere iki pencere vardı. Bu, ufkun oradan görülmesinin çok güzel olduğu anlamına gelir.

Röportaj Gerhard Daum tarafından yapıldı ve Dorothee Bürkle tarafından düzenlendi.