Sitemizin hiçbir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bağımsız olarak sosyal etkileşim kurabileceğiniz yurtdışı kültür etkinliklerini tartıştığımız forum sitesidir.

Arafta Sorular’a katılan Hafız Murat’tan Saba makamında ezan

Beykozlu

New member
24 TV’de izleyiciyle buluşan Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu Hafız Murat Hoca oldu.

Program sunucusu Esra Elönü’nün sorularını yanıtlayan Hafız Murat, hayata bakış açısını ekranda seyircilerle paylaştı.

Şahsi anlayışında uygun insanın her insanı düşünen kişi olduğunu vurgulayan Hafız Murat, berbat insanın sırf kendini düşünen kişi olduğunu belirtti.

BERBAT İNSANI TANIMLADI

Adem ile Havva’dan örnek veren Hafız Murat, “Şeytan da yanılgı yaptı Adem’de kusur yaptı. Adem cennetten kovuldu, şeytan dergahtan atıldı. Adem’in niye kabul edildiği ve şeytanın niye reddedildiğinin niçini muhakkak. Şeytan kıyası kitabın yanında yaptı, Kur’an ile kıyas yapılır mı? Ateş ile toprağı kıyaslamaya kalktı. Makus insan her an ben diyendir.” dedi.

SABA MAKAMINDA EZAN OKUDU

Sesiyle sükunet veren Hafız Murat, takkesini takarak seyirciler için ezan da okudu. Saba makamında okuduğu ezan ile dinleyenleri huzura erdiren Hafız Murat, ezan bittikten daha sonra kural vurgusu yaptı.

“DÜNYA İLE HİÇ ANLAŞAMADIM”

Esra Elönü’nün sorularını yanıtlandıran Hafız Murat’ın açıklamalarından evvel çıkanlar şöyle:

“Dünyada yer ahirette iman demiş büyüklerimiz. Rabbe’l-alemin süreksiz olarak bu cihanı halk ettiğine bakılırsa, dünya süreksiz bir konutumuz. Taraflı tarafsız tüm yaratılanı sevdim ancak, dünyayı bir türlü sevemedim, hiç alışamadım. Zevk sahibi olmama karşın dünya ile hiç anlaşamadım. Lakin insan sevgisi üst seviyede.

“HÜZÜNLÜ OLMAYAN İNSAN BİR İŞE YARAMAZ”

Hüzünlü olmayan insan hiç bir işe yaramaz ki hüzün kaide. Hüzünlenmek bir tek kırılmak manasına gelmiyor. Akşam üzerime daima hüzün çöker. Yalnızlık müziğimi akşam yapmışımdır. Hüzün illa kırılmak, terk edilmek manasına gelmiyor ki. Hüzün hoş bir şey.

Sanatımla meşgul oluyorum, toplumu mağdur bırakmıyorum. Kurallara uygun; müzik, türkü, ağıt uzun hava okuyorum. Ancak camiyi terk etmiyorum, cami üslubunu hiç bozmuyorum

GÖZLERİNİ NASIL KAYBETTİĞİNİ ANLATTI

Çok küçük yaşta camiiye girdim, çocukluğumuda fazlaca hoş yaşadım. Çok hoş top oynardım.

Göz damarlarıma kara su iniyor ve amalık serüvenim başlıyor. Başka probleme gelince, gözü gorenler bize yol yordam gösteriyor ama, kendi gördüklerini inkar ediyorlar. bu biçimde burada bir çelişki oluyor. Biz ağma olduğumuz biçimde bu probleme vakıf oluyoruz, gözü bakılırsan anlamıyor.