Sitemizin hiçbir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bağımsız olarak sosyal etkileşim kurabileceğiniz yurtdışı kültür etkinliklerini tartıştığımız forum sitesidir.

Virüs ve bakterilerden nasıl korunabiliriz?

Leila

Global Mod
Global Mod
Her yaşta, her vakit ve her şartta bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Canan Karatay, bunun için hayat biçimimizde birtakım değişiklikler yapmamızı öğütlüyor. Karatay “Tavsiyelerime kulak verip, hayata geçirenler hasta olmaz, olsa bile fazlaca yavaşça geçirir” diyor…

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay SÖZCÜ’ye konuştu -2-

Karatay Kelamı isimli yeni kitabında, virüs ve bakterilerden korunmanın sanıldığı kadar sıkıntı olmadığını vurgulayan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, onlardan asla korkmamamız gerektiğini söylüyor. İşte tam da bu noktada kuvvetli bir bağışıklığın ehemmiyetine dikkat çekiyor. ‘Bağışıklık zırhına 7’den 70’e hepimizin gereksinimi var. Bağışıklığımızı her daim kuvvetli tutmalıyız’ diyen Karatay, doğal yoldan beden direncini arttırma yollarını ve sağlıklı hayat sırlarını şöyleki deklare etti…

Prof. Dr. Canan Karatay

EN TESİRLİ MASKE KARBONATLI SU İLE GARGARADIR

Bazı uzmanlar hiç bir yararı olmadığını ileri sürerken, siz virüslere karşı gargara yapılmasını öneriyorsunuz… niye?

Solunum yollarına yerleşerek, teneffüs yolu enfeksiyonlarına niye olan, burun tıkanıklığına, burun akıntısına, gıcık dediğimiz kuru öksürük ve ateş yükselmesine niye olan virüs ve bakterilerin, bedenimize giriş kapıları, ağız, burun ve boğazımızdır. Virüs ve bakterilerin birinci vakit içinderda demir attıkları limanlar ağız, burun ve boğazımızın iç yüzeylerini kaplayan mukoza dediğimiz hücrelerdir. Bilhassa virüsler mukoza dediğimiz bu hücrelerin içine girdikleri vakit çoğalıp, hayatta kalabiliyor. Hücrelerimizin ortasındaki ögelerden beslenerek sayıları artıyor ve güçleniyorlar. Bu müddet çabucak oluşmuyor doğal, hücre içine girdikten daha sonra ortadan 3-4 gün geçmesi gerekiyor, güç kazanmaları ve kan sirkülasyonuna karışıp genel bedende halsizlik, ateş üzere şikayetlerin ortaya çıkması için… İşte virüs ve bakterilerin hayatındaki bu birinci 3-4 gün ortasında çoğalmalarını engellenmesini ve önlenmesini sağlayan daha evvel deklare ettiğım üzere hücrelerimizin alkali olmasıdır. Hücrelerimizin pH pahasını yükselterek onları tümüyle alkali kılmak son derece kıymetlidir. Ağız burun boğaz mukozamızı, içilebilir karbonatlı su ile yıkarsak, burnumuza çekersek, gargara yaparsak, hatta bikarbonatlı su ile dişimizi dahi fırçalayacak olursak, virüslerin ve de bakterilerin çoğalmasını, üremesini birinci girdikleri limanlarda önlemiş oluruz. bu biçimdece sıhhatli kalır ve hastalanmayız. deklare ettiğım biçimde gereken tedbirlerimizi alıp da uygularsak virüs ve bakterilerden korkmamıza gerek yoktur, rahat olmalıyız rahat!!! Virüslerle ve bakterilerle bu türlü bir arada, dost olarak yaşayabiliriz. Dehşet imparatorluğuna, panik ataklara vize vermeyelim derim.

Sizce maske takmaya devam etmeli miyiz?

yıllarce hastalara anjio yapmış, yıllarce ağır bakımlarda çalışmış, yıllarce hastalara kalp pili takmış bir kişi olarak, natürel ki başta tüm operatör meslektaşlarım da olarak bizler, uygulamalarımız sırasında maske takmak zorundayız. Gaye, bizde bulunan rastgele bir virüs ve de bakterinin hastalara bulaşmasını önlemek, onlara ziyan vermemektir. Virüsler ve bakteriler mikroskobik canlılardır. Büyüklükleri 15-20 mikron kadardır. En tesirli cerrahi maskelerin deliklerinin uzunluğu ise 200 mikron kadardır. Bu bağlamda maskelerin hami olup olmadığına siz karar verebilir misiniz? En gerçek ve en tesirli maske, ağzımızı, burnumuzu tuzlu, bikarbonatlı su ile sık sık çalkalamak, yıkamak ve dişlerimizi fırçalamak ve de olağan ki yüzümüzü yıkamaktır!

Dost bakteriler sıhhatimizin sigortasıdır

– Vücudumuzdaki dost bakteriler niye değerli? Sayılarını doğal yoldan nasıl artırabiliriz?

beraber yaşadığımız dost bakterilerin sayısı ve tartısı, organizmamızda bulunan hücrelerin gerek sayısından gerek yükünden daha fazladır. Dost bakteriler, sıhhatimizi koruyan bağışıklık zırhımızdır. Bağırsaklarımızda yaşayan dost, faydalı bakteriler yüzde 90 oranında bağışıklık sistemimizin oluşmasını sağlar. Dost ve faydalı bakterilerin sayısı kâfi olursa, hastalıklara niye olan patojen dediğimiz düşman bakterilerin sayısı azalır ve etkisiz kalırlar, sıhhatimiz bozulmaz. Canlı olan mikrobiyom sayısını artıracak canlı bakterileri içeren doğal konut yoğurduna, konut sirkesine, mesken turşusu-turşu suyuna, şirden mayalı peynirlere, doğal yolla mayalanmış ve hazırlanmış tarhanaya probiyotik diyoruz.

Doğal ve organik olarak tüketilmeleri gereken, bağırsaklarımızda bulunan canlı dost bakterilerin, yani mikrobiyomun sayısını artırdıklarından dolayı son derece kıymetli, şayet olmazsa olmaz besinlerdir. Ayrıyeten başta beyaz lahana olmak üzere lahanagiller, turpgiller, karnabahar, soğan, sarımsak, havuç, kereviz, yer elması üzere lifli kış zerzevatları mikrobiyomu besleyen prebiyotik sebzelerdir. Zeytin, çilek, elma, muz üzere meyveler de prebiyotik özelliktedir. Bunların yanı sıra doğal tereyağının, soğuk sıkım zeytinyağının da prebiyotik özellikleri oldukları ve bağışıklığımızı güçlendirecek A, D, E, K vitaminlerini içerdikleri için tüketilmelerini öneriyoruz.

Şeker en tatlı zehirdir

– Ramazan Bayramı yaklaşıyor… Bayram demek şeker, tatlı demek. Teklifleriniz nelerdir?

Şeker en tatlı zehirdir. Şeker gerçek besin değildir, hücrelerimizi tüm bedenimizi asit yapan, yapay yani fabrikada üretilmiş bir tozdur. Bayramda konut tatlıları, doğal ki yenebilir. Mesken tatlılarında, mısır şurubu şekeri kullanılması yasaktır efendim… Herkese sıhhatli, keyifli huzurlu ramazan ve de bayram diliyorum.

Yiyip içtiklerimizden kullandığımız deterjana kadar her şeye dikkat etmeliyiz!

– Virüs ve bakterilere karşı bağışıklığımızı nasıl güçlendirebiliriz?

İnsan vücudunda bulunan hücrelerin, organların, kan ve sıvıların yapısında, hormonlarımızın yapısında, doğal sağlıklı yağlar, doğal sağlıklı proteinler ve doğal sağlıklı mineraller bulunması gerekir. Virüs ve bakterilere her yaşta, her vakitte ve her şartta öncelikli olarak şunlara dikkat etmek gerekiyor… Ellerimizi doğal zeytinyağlı sabunla yıkayacağız. Uzun tırnaklarımızı keseceğiz. Tırnak cilalarını silip atacağız. Ellerimizi tuzlu, sirkeli su ile yıkayacağız. Tuzlu, bikarbonatlı ve sirkeli su ile gargara yapacağız. Tuzlu, bikarbonatlı suyu burnumuza çekeceğiz. Rahat ve derin, düzgün bir biçimde uyuyacağız. Sevdiğimiz bir müzik dinleyeceğiz. Konutta dans edip, ip atlayacağız. DNA’mızı bozan dezenfektan, bulaşık ve çamaşır deterjanlarını kullanmayacağız. Çamaşırları sodyum bikarbonat ile yıkayacağız. Bulaşıkları da makinede değil zeytinyağlı sabunla elde yıkayacağız. Mümkün olduğu kadar ateş düşürücülerden, ağrı kesici ilaçlardan ve antibiyotiklerden uzak duracağız. Yapay her türlü hoş kokudan uzak duracağız.

– Peki nasıl besleneceğiz?

Bağışıklık sistemimizi kuvvetli kılacak, doğallığı bozulmamış olan sıvı ve besinleri tüketeceğiz. Bol su içeceğiz. Organik/ekolojik besinlerle beslenmeye ihtimam göstereceğiz. Glifosat içeren toksik tarım zehirleriyle, yani pestisitlerle yıkanmış sebzelerden ve meyvelerden uzak duracağız. Doğal olarak kucak kucak C vitamini tüketeceğiz. D vitaminin değerini unutmayacağız! bol ölçüde fermente zerzevat, konut yoğurdu, konut turşusu-turşu suyu tüketeceğiz. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı, gerçek köy tereyağı ve Omega-3 üzere doğal sağlıklı yağları bedenimize alacağız. Doğal kelle-paça, kemik suyu tüketeceğiz. İmkanımıza göre, kuzu/oğlak eti, gerçek köy tavuğu/horozu, konut yoğurdu, şirden mayalı peynir, sarısıyla bütün bir yumurta üzere doğal sağlıklı proteinleri bedenimize alma uğraşında olacağız. Doğal proteinler, doğal yağlarla birlikte tüketildikleri vakit vücudu kuvvetli ve sıhhatli kılar. Bir sefer süreç görmüş tuz, tuz değildir. Büsbütün kimyasal dolu bir şeydir. Temel tuz kristal kaya tuzudur. Doğal ve saf mineral deposu olan, kristal kaya tuzunu sofralarımızın baş tacı yapacağız, bu tuzun tarihte “beyaz altın” olduğunu unutmayacağız. “Kirli” yani, sentetik kimyasal içeren deterjanlardan-dezenfektanlardan, tarım zehirlerinden uzak yaşayacağız, saf ve pak, yani eski tohumlardan üretilen gerçek besinlerle besleneceğiz, organik sertifikalı paklık ve şahsi bakım mamüllerini tercih edeceğiz. Bu gerçeği hiç unutmayacağız ve saydığımız bu önlemleri sıkı sıkı hayata geçirip uygulayacağız. Sonuç olarak, bu türlü bağışıklık sistemimizi ve hücresel immünitemizi güçlendirip rastgele bir grip enfeksiyonu ile hastalanma riskini en aza indirgemiş oluruz yahut bulaşmış olsa dahi grip enfeksiyonunu ağır bir biçimde geçirmeyiz. beraberinde da virüslerin gerek bulaşmasını, gerek toplum ortasında yayılmasını engellemiş oluruz.

İşte Karatay’ın sağlıklı ömür sırları

– Sağlıklı ve enerjik görünüyorsunuz. Bunun sırrı nedir?

Teşekkür ederim… Doğal tereyağı, doğal zeytinyağı, kış zerzevatları ve kendim konutumda yaptığım, yoğurdumu ve turşumu tüketiyorum. Ekmek ve unlu besinler yıllarden beri fazlaca az yiyorum. Yürüyorum, yüzüyorum, dans ediyorum, sevdiğim kitapları okuyorum, sevdiğim müzikleri dinliyorum ve de söylüyorum. Televizyon seyretmiyorum. yıllarden beri mümkün olduğunca kimyasal eserler kullanmıyorum.

BİTTİ

Okumaya devam et...